HlavnÝ strana | Novinky | Nßstroje kvality | PoradenstvÝ | Certifikace | Nabídky práce | Diskuse | Kontakt | Reklama

Bodov├ę diagramy

Bodov├ę diagramy

Bodov├ę diagramy jsou n├ístrojem ┼Ö├şzen├ş kvality, kter├Ż n├ím m┼»┼że v├Żznamn├Żm zp┼»soebm pomoci nap┼Ö├şklad p┼Öi ┼Ö├şzen├ş proces┼». Jak n├ím tedy m┼»┼że pomoci?

M─Ťjme n─Ťjak├Ż proces, nap┼Ö├şklad p┼»soben├ş ultrazvuku na n─Ťjak├Ż materi├íl. Abychom zjistili ├║─Źinnost ultrazvuku, mus├şme jej pr┼»b─Ť┼żn─Ť monitorovat. M─Ť┼Öen├ş ultrazvuku je ale velmi n├íkladn├ę. Jak tedy vyhodnocovat ├║─Źinnost gener├ítoru ultrazvukov├ęho sign├ílu levn─Ťji?

Zkusme sledovat nap┼Ö├şklad spot┼Öebu elektrick├ęho proudu gener├ítoru ultrazvukov├ęho sign├ílu. Sou─Źasn─Ť prov├íd─Ťjme m─Ť┼Öen├ş ultrazvukov├ęho sign├ílu (drahou standardizovanou metodou). Nastavujme postupn─Ť vy┬╣┬╣├ş a vy┬╣┬╣├ş ├║─Źinnost gener├ítoru ultrazvukov├ęho sign├ílu a najednou zjist├şme, ┼że kdy┼ż n├ím stoup├í ├║─Źinnost gener├ítoru, zvy┬╣uje se sou─Źasn─Ť hodnota p┼Öi p┼Öesn├ęm m─Ť┼Öen├ş i p┼Öi m─Ť┼Öen├ş spot┼Öeby elektrick├ęho proudu. Z├ívislost by mohla b├Żt graficky zobrazena v bodov├ęm diagramu na obr├ízku A. Z tohoto obr├ízku je patrn├í p┼Ö├şm├í z├ívislost levn├ęho zp┼»sobu m─Ť┼Öen├ş (m─Ť┼Öen├ş elektrick├ęho proudu) a drah├ęho z┼»sobu m─Ť┼Öen├ş. Proces p┼»soben├ş ultrazvuku na n─Ťjak├Ż materri├íl je tedy mo┼żn├ę monitorovat pr┼»b─Ť┼żn─Ť spot┼Öebou elektrick├ęho proudu bez nutnosti dal┬╣├şho drah├ęho m─Ť┼Öen├ş jinou metodou.

Podobn├Żm zp┼»sobem m┼»┼żeme zjistit i nep┼Ö├şmou z├ívislost, kter├í je patrn├í z obr├ízku B. Obr├ízek C sice ukazuje line├írn├ş z├ívislost, ale tato z├ívislost ji┼ż nen├ş tak siln├í. Podobn─Ť je to u z├ívislosti na obr├ízku D. Obr├ízek E zn├ízor├▓uje nez├ívislost dvou m─Ť┼Öen├Żch charakteristik. Nakonec na obr├ízku F je sice patrn├í jist├í z├ívislot, ale ta nen├ş line├írn├ş, co┼ż anal├Żzu procesu pon─Ťkud komplikuje.

M├şru z├ívislosti pro line├íln─Ť vypadaj├şc├ş z├ívislost lze vyhodnocovat. Vyhodnocen├ş se prov├íd├ş pomoc├ş koeficientu korelace ozna─Źovan├ęho jako "r" a nab├Żv├í hodnot od -1 do +1. Hodnoty kolem 0,95 (i -0,95) vyjad┼Öuj├ş velmi silnou z├ívislost - viz obr├ízky A a B. Pokud je hodnota koeficientu korelace nap┼Ö. 0,6 (nebo -0,6), lze z├ívislost pova┼żovat za velmi malou - nap┼Ö. obr├ízky C a D. Hodnoty kolem nuly vyjad┼Öuj├ş nez├ívislost dvou parametr┼» - obr├ízek E. Koeficient korelace je mo┼żn├ę si spo─Ź├ştat v MS Excelu, ale samoz┼Öejm─Ť i v dal┬╣├şch statistick├Żch programech, kde to jde zpravidla jednodu┬╣eji.
ShlÚdnuto: 5904 x


  P°Ýspývky:

Autor: Cembel├şn Datum: 2010-04-28 16:37:27

Op─Ťt spousta kancel├í┼Ösk├Żch perohryz┼», ale rukama d─Ťlat nebude nikdo. P┼Öitom je komick├ę jak perohryz dok├í┼że zd┼»vodnit d┼»le┼żitost sv├ę pr├íce.


Autor: zanzibar Datum: 2010-07-23 08:49:32

Cel├Ż "seri├íl" o 7 n├ístroj├şch kvality je tak na vyti┬╣t─Ťn├ş a pou┼żit├ş na toalet─Ť. Autor si nedal t├ęm─Ť┼Ö ┼ż├ídnou pr├íci s detailn─Ťj┬╣├şm propracov├ín├şm. Tyto informace jsou velmi zav├íd─Ťj├şc├ş.


Autor: Adi Datum: 2017-02-04 00:22:05

Autor popsal v┬╣e naprosto skv─Ťle, v┼żdy na pochopiteln├Żch p┼Ö├şkladech, velice stru─Źn─Ť a jednodu┬╣e, tak┼że je v┬╣e pochopiteln├ę a p┼Öehledn├ę. Moc mi to pomohlo k u─Źen├ş se ke zkou┬╣k├ím na V┬ę, kdy jsem tyto webov├ę str├ínky pou┼żila jako "pr┼»vodce" k u─Źebnici Modern├ş management jakosti. Tak┼że p├ínov├ę, pokud m├íte pocit, ┼że dok├í┼żete vypracovat lep┬╣├ş web o 7 n├ístroj├şch ┼Ö├şzen├ş kvality, tak v├ím nikdo nebr├ín├ş...a pokud d├ív├íte ka┼żd├Ż den cihlu na cihlu, tak nech├ípu k ─Źemu v├ím budou dobr├ę tyto diagramy.  Novř p°Ýspývek:
 
  Autor: (max. 30 znak¨)
 
    Zadejte p°Ýspývek:
 
  Zde napiste ŔÝslem nula.