Hlavní strana | Novinky | Nástroje kvality | Poradenství | Certifikace | Nabídky práce | Diskuse | Kontakt | Reklama

Kontrolní tabulky

Co jsou to kontrolní tabulky?

Kontrolní tabulky jsou prvním ze sedmi základních nástrojů řízení kvality. Účelem je získat KVANTITATIVNÍ informaci o něčem, zpravidla o něčem, s čím máme problém s kvalitou. Představme si, že vyrábíme například propisovací tužky. První kontrolní tabulku můžeme použít například na kvantifikaci vad zjištěných při výstupní kontrole, kdy do jednoduchého formuláře budeme zapisovat, jaké vady se v daném období u daných inspektorů kvality vyskytly. Tuto kontrolní tabulku můžeme nazvat kontrolní tabulkou výskytu vad.Z předchozí tabulky již víme, že největší problém máme se škrábanci. Bylo by ale jistě zajímavé tuto tabulku vést nezávisle třeba na druhé směně jiným inspektorem kvality, kde bychom se dozvěděli, že se zde vyskytují úplně jiné vady. Toto by samozřejmě svědčilo o nepřiměřenosti kontroly inspektorem. Předpokládejme ale, že zjištění jsou reprezentativní pro celou naši výrobu. Již víme, že největší problém máme se škrábanci. Vyřazené kusy si procesní inženýr může nechat schovávat pro pozdější analýzu. Při ní může použít kontrolní tabulku výskytu vad, ze které by mělo být zřejmé, na které části propisky se škrábance nejčastěji vyskytují. zjištění nejčastějšího výskytu nás poté pravděpodobně přivede k zjištění příčiny v manipulaci s propiskami nebo třeba k poškození vstřikovací formy (je-li propiska z plastu).Tímto jsme zjistili KVANTIFIKOVATELNĚ, která vada je nejproblémovější a kde se vyskytuje. Takto bychom samozřejmě mohli dále pokračovat.

Kontrolní tabulka rozdělení procesu

Další kontrolní tabulkou je kontrolní tabulka rozdělení pravděpodobnosti procesu. Zde se již předpokládá alespoň minimální znalost teorie pravděpodobnosti a statistiky. Příkladem může být tabulka délkového rozměru (nebo třeba i pevnosti spoje v Newtonech...), v našem příkladu je to délka plastové trubičky (pro inkoust) po operaci ručího krácení trubičky jen za použití pravítka. Vzhledem k délce propisky je délka plastové trubičky na inkoust předepsána s rozměrem například 100,0 mm +/-1 mm. Tedy minimální povolená délka je 99 mm a maximální povolená délka je 101 mm. Dále je asi všem jasné, že při ručním krácení za pomocí pravítka žiletky se nejčastěji v našem procesu trefíme do rozměru 100mm. Máně často se již trefíme do rozměru 99,9 mm nebo 101,1 mm. Ještě méně často se trefíme do rozměru 99,8 mm nebo 101,2 mm. Je zřejmé, že s rostoucí vzdáleností od ideální očekávané délky 100 mm se pravděpodobnost výskytu této hodnoty snižuje. Pravděpodobnost výskytu hodnoty 99,0 nebo 101,0 je již opravdu minimální. To, že pravděpodobnost výskytu hodnoty od cílové hodnoty klesá je v našem případě normální - hovoříme o normálním rozdělení pravděpodobnosti, jež je charakterizováno zvonovitým tvarem. Tato tabulka je jednoduchou formou histogramu, o kterém se dozvíte více zase jinde.


Z hlediska teorie pravděpodobnosti je několik rozdělení pravděpodobnosti, která se projevují graficky jinak. V praxi se můžeme setkat i s rozděleními asymetrickými, což nám posléze při různých výpočtech komplikuje práci. Ale to už bychom zabředli hluboko do teorie pravděpodobnosti a statistiky.

Cílem této části je pochopení čtenáře, jaké jsou používané kontrolní tabulky a jak jich v praxi využít. Věřím, že jste pochopili a že budete usilovně tvořit různé tabulky, které vám budou pomáhat ROZHODOVAT SE NA ZÁKLADĚ FAKTŮ, nikoliv na základě pocitů nebo toho, co jedna paní povídala... Nezapomeňte, že až tehdy o něčem něco víte, když to dokážete změřit...

Pokud si myslíte, že vámi vytvořený typ kontrolní tabulky by vhodným způsobem doplnil výše uvedený text, tak mi, prosím, tuto tabulku pošlete e-mailem. Děkuji.
Shlédnuto: 34866 x


  Příspěvky:

Autor: chyba Datum: 2012-02-25 20:52:07

Máně často se již trefíme do rozměru 99,9 mm nebo 100,1 mm. Ještě méně často se trefíme do rozměru 99,8 mm nebo 100,2 mm.


Autor: Lucka Datum: 2014-04-13 17:12:23

Moc pěkně vysvětleno :-)  Nový příspěvek:
 
  Autor: (max. 30 znaků)
 
    Zadejte příspěvek:
 
  Zde napiste číslem nula.