HlavnÝ strana | Novinky | Nßstroje kvality | PoradenstvÝ | Certifikace | Nabídky práce | Diskuse | Kontakt | Reklama

Renault-Nissan ASES Audit

ASES : Alliance Supplier Evaluation Standard

C├şlem tohoto ─Źl├ínku je sezn├ímen├ş se zkratkou ASES. Tato zkratka znamen├í, jak u┼ż je v nadpisu, v angli─Źtin─Ť Alliance Supplier Evaluation Standard. Tedy v ─Źe┬╣tin─Ť je to n─Ťco jako Alian─Źn├ş norma pro hodnocen├ş dodavatel┼». Jin├Żmi slovy jde o metodiku hodnocen├ş dodavatel┼» aliance Renault-Nissan, p┼Öi─Źem┼ż v├Żsledek hodnocen├ş je platn├Ż v cel├ę skupin─Ť, tedy v automobilk├ích Renault, Nissan, Dacia, Avtovaz a Samsung (ano Samsung vyr├íb├ş i automobiliy, nap┼Ö├şklad SM3, SM5).

Hodnocen├ş ASES sest├ív├í ze dvou indik├ítor┼», procesn├şho a v├Żsledkov├ęho. M┼»┼że se st├ít, ┼że hodnocen├ş prob─Ťhne pouze podle procesn├şho indik├ítoru. A pro─Ź se vlastn─Ť hodnocen├ş ASES pou┼ż├şv├í? Prakticky je to pro schv├ílen├ş nov├ęho dodavatele, p┼Ö├şpadn─Ť jako n├ístroj pro zlep┬╣ov├ín├ş st├ívaj├şc├şch dodavatel┼» v p┼Ö├şpad─Ť v├Żskytu kvalitativn├şch probl├ęm┼». Ale i kdy┼ż dod├ív├íte nap┼Ö├şklad dlouh├í l├ęta do Renaultu a najednou m├íte dod├ívat pro nov├Ż projekt do Nissanu, tak audito┼Öi-hodnotitel├ę v├ís nejsp├ş┬╣e hodn─Ť potr├íp├ş, proto┼że po┼żadavky na kvalitu pro japonsk├ę automobilky jsou na pon─Ťkud vy┬╣┬╣├ş ├║rovni ne┼ż jsme v Evrop─Ť zvykl├ş (pokud tedy mohu mluvit z vlastn├ş zku┬╣enosti).

V├Żsledek je ozna─Źov├ín├ş p├şsmeny A, B, C nebo D. Tomu odpov├şd├í i ─Ź├şseln├ę hodnocen├ş.


Na obr├ízku je vid─Ťt, ┼że pokud dos├íhnete hodnocen├ş A jste Excelentn├ş. Sly┬╣el jsem, ┼że pr├Ż u┼ż n─Ťkolik m├ílo dodavatel┼» na t├ęto planet─Ť toho dos├íhlo na toto hodnocen├ş. Tak┼że se zab├Żvejme re├íln─Ťj┬╣├şm c├şlem, tedy hodnocen├şm B. Pro z├şsk├ín├ş tohoto hodnocen├ş pot┼Öebujete z├şskat mezi 60 a 79 body. Je obvykl├ę, ┼że Nissan po┼żaduje pro nov├ę projekty pouze dodavatele s hodnocen├şm B nebo A. Obvykl├ę je p┼Öi prvn├şm ASES auditu z├şskat hodnocen├ş D nebo C. A Renault-Nissan v├ís ji┼ż obvykle p┼Öesv─Ťd─Ź├ş, ┼że se mus├şte zlep┬╣it a ve v├Żsledku se skute─Źn─Ť nau─Ź├şte d─Ťlat v─Ťci jinak a l├ępe (ob─Źas p┼Öirozen─Ť budete pochybovat o odpov├şdaj├şc├ş p┼Öidan├ę hodnot─Ť realizovan├Żch zlep┬╣en├ş).

A jak to prob├şh├í? Asi 2-3 t├Żdny p┼Öed hodnocen├şm prob─Ťhne telefonick├í konference, na kter├ę hodnotitel├ę vysv─Ťtl├ş to co o─Źek├ívaj├ş. Dostanete agendu, formul├í┼Ö pro vypln─Ťn├ş z├íkladn├şch informac├ş o va┬╣em v├Żrobn├şm z├ívodu, a d├íle i seznam dokument┼», kter├ę si m├íte p┼Öipravit.

Hodnocen├ş jednotliv├Żch ot├ízek je pomoc├ş bod┼» 0, 2, 3, 4 a 5. Skute─Źn─Ť chyb├ş jedni─Źka. Zjednodu┬╣en├ę hodnocen├ş je n├ísleduj├şc├ş:
0 – neexistuj├şc├ş
2 – nedostate─Źn├ę
3 – pr┼»m─Ťr
4 – o─Źek├ív├ín├ş Renault-Nissan
5 – nejlep┬╣├ş v oboru, Best practise

O─Źek├ívaj├ş rychl├ę odpov─Ťdi, ide├íln─Ť p┼Öipraven├ę 2-4 p┼Ö├şklady. Nem├íte-li p┼Öipraveny p┼Ö├şklady a zdr┼żujete, ob├şr├íte se o cenn├ę body. ─îas je omezen├Ż, ale hodnocen├ş m┼»┼że prob├şhat i pozd─Ť do ve─Źera.

Hodnocen├ş prob├şh├í ve dvou ─Ź├ístech. Prvn├ş ─Ź├íst prob├şh├í v zaseda─Źce a zahrnuje hodnocen├ş politiky kvality, a syst├ęmu zabezpe─Źov├ín├ş kvality, anal├Żzu kvalitativn├şch probl├ęm┼», projektov├Ż managemement, design procesu, p┼Öeds├ęriovou f├ízi, n├íb─Ťh nov├Żch projekt┼», ┬╣kolen├ş oper├ítor┼», ┼Ö├şzen├ş zm─Ťn, a ┼Ö├şzen├ş dodavatel┼». Druh├í ─Ź├íst prob├şh├í ve v├Żrob─Ť.

Hodnotitel├ę maj├ş dlouh├Ż seznam ot├ízek. Tento seznam nedostanete p┼Öedem. Ka┼żd├í ot├ízka m├í svoji v├íhu, tedy koeficient d┼»le┼żitosti. To je intern├ş know-how Renautu, tak┼że se nikdy nedozv├şte, kter├ę ot├ízky v├ís st├íly zbyte─Źn─Ť moc bod┼». S jednou v├Żjimkou. Ve fin├íln├şm reportu uvid├şte, kter├í t├ęmata jsou ozna─Źena p├şsmenem C, tedy Critical. Pokud m├íte hodnocen├ş u takov├ę ut├ízky 2, tak automaticky z celkov├ęho hodnocen├ş p┼Öich├íz├şte o 5 bod┼». Pokud u n├ş m├íte hodnocen├ş dokonce 0, tak p┼Öich├íz├şte o 10 bod┼» z celkov├ęho hodnocen├ş. Takto ozna─Źen├Żch t├ęmat je 18 z 48.


P┼Öed samotn├Żm auditem dostanete k dispozici tzv. Pre-questionnaire = p┼Öedb─Ť┼żn├Ż dotazn├şk s ot├ízkami. Z vlastn├ş zku┬╣enosti mohu doporu─Źit odpov├şdat obdobn─Ť jako p┼Öi jak├ęmkoliv auditu:
1. D─Ťl├ím to a to.
2. M├ím to popsan├ę tady v t├ęto dokumentaci, konkr├ętn─Ť zde – jsou tu uvedeny vstupy i v├Żstupy.
3. Z├íznamy o m├ę ─Źinnosti jsou v informa─Źn├şm syst├ęmu a tady v tomto po┼Öada─Źi.
4. Sv┼»j proces monitoruji pomoc├ş ukazatel┼» x, y, z.
5. Pokud nedos├íhnu c├şle, tak vytv├í┼Ö├şme ak─Źn├ş pl├ín na zlep┬╣en├ş, abychom c├şl┼» dos├íhli. P┼Ö├şklad ak─Źn├şho pl├ínu je zde...
ShlÚdnuto: 5819 x


  P°Ýspývky:

  Novř p°Ýspývek:
 

  Autor: (max. 30 znak¨)
 
    Zadejte p°Ýspývek:
 
  Zde napiste ŔÝslem nula.